Просимо вибачення за тимчасові незручності
Встановлення відеоспостереження

ЯК УБЕРЕГТИ СЕБЕ ВІД ПЕРЕГРІВАННЯ

Перегрівання — стан, який виникає під впливом високої температури навколишнього середовища і факторів, які ускладнюють тепловіддачу — супроводжується розладами функцій всіх систем організму людини, зокрема нервової та серцево-судинної систем. Тому під час спеки особливу увагу на стан свого здоров`я слід звертати людям з артеріальною гіпертензією, хронічними серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями, у яких перегрівання організму може зумовити розвиток ускладнень. Уразливими більшою мірою є люди старше 65 років, люди з ожирінням, люди, які постійно приймають лікарські препарати.

Всім людям, а особливо хворим із захворюваннями серця і судин у літні спекотні дні потрібно прислухатися до відчуттів свого організму. Якщо виникає загальна слабкість з наростаючим болем у серці і тривожністю або страхом — це серйозний симптом, і потрібно негайно звернутися до лікаря!

Організм людини підтримує рівень температури у вузьких межах. Це відбувається за допомогою кондукції, конвекції, випромінювання та випаровування.

Головним механізмом тепловіддачі за умов зовнішньої температури, що перевищує вимоги до нейтрального теплового оточення, є випаровування. Воно погіршується при зневодненні організму, високій вологості навколишнього середовища, зниженні потовиділення.

До факторів, які можуть підвищувати ризик розвитку ускладнень, належать:

 • тривале перебування під відкритим сонцем;
 • фізична активність, яка зумовлює посилення теплоутворення;
 • носіння тісного, незручного одягу з синтетичних тканин, який перешкоджає потовиділенню;
 • зменшення вживання рідини;
 • ожиріння, похилий вік; деякі хронічні захворювання;
 • шкірні хвороби, які можуть призводити до зниження потовиділення: муковісцидоз, вроджений ангідроз, псоріаз, сонячні опіки з великим об’ємом ураження шкіри.

Знизити ризик отримання теплового удару, а за разом і розвитку інсультів та інфарктів можна завдяки:

 • обмеженню перебування на вулиці з 11-ї до 17-ї години;
 • носінню вільного одягу, головних уборів з натуральних тканин;
 • дотриманню питного режиму (об’єм випитої рідини, за відсутності інших рекомендацій лікарів, має становити 3 л/добу); перевагу слід надавати негазованій мінеральній або джерельній воді, підкисленій лимоном, відвару з плодів шипшини; теплому чаю, краще зеленому з додаванням листочків м`яти або меліси;
 • дієті (вживати нежирне м’ясо, рибу, овочі, фрукти, кисломолочні продукти, обмежити споживання жирів, цукру, солодких (газованих) та алкогольних (в тому числі слабоалкогольних) напоїв); зменшити до мінімуму вживання кухонної солі, яка затримує рідину в організмі та спричиняє набряки та додаткове навантаження на серцево-судинну систему;
 • правильному дозуванню та дотриманню режиму прийому антигіпертензивних, антитромботичних та інших препаратів.

 Не слід сидіти під прямим струменем повітря від вентилятора, також слід побоюватися кондиціонерів. У спекотні дні реєструється велика кількість ангін та простудних захворювань, які були отримані людьми під кондиціонерами. Людина ж з серцево-судинними захворюваннями ризикує отримати пневмонію, яка стане серйозним випробуванням її здоров’ю.

 Для охолодження температури тіла потрібно протирати кінцівки, шию, груди, обличчя, лоб вологою серветкою, змоченою в прохолодній воді. У спеку можна робити прохолодні ванни (вода повинна бути трохи нижче кімнатної температури) для ніг, обтирання тіла настоєм м’яти.

 Основні симптоми перегрівання або теплового удару: брак повітря, сильна задишка, сильний раптовий головний біль, біль за грудиною, миготіння «мушок» перед очима, нудота, блювання, запаморочення, тахікардія, кволість, дратівливість, галюцинації, втрата свідомості, розвиток коми.

 Перша медична допомога при перегріванні включає:

 • переміщення постраждалого у прохолодне приміщення або тінь;
 • надати постраждалому лежачого положення;
 • зняти одяг, який ускладнює потовиділення; звільнити від пасків, краваток та ін.;
 • зниження температури тіла фізичними методами (змочування холодною водою, накладання міхурів із льодом на великі судинно-нервові пучки — шию, пахові ділянки, холодні компреси на голову тощо);
 • негайно викликати швидку медичну допомогу.

  Будьте здорові!

Автор: Ярослав Стефак, начальник медичної служби Управління ДСНС України у Чернівецькій області

Автомийка