Просимо вибачення за тимчасові незручності
Встановлення відеоспостереження

Узаконення самочинного будівництва

До відділу «Кіцманське бюро правової допомоги» Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги   часто звертаються громадяни з проханням надати правові роз’яснення щодо порядку отримання права власності на будинок у сільській місцевості, який визнаний самочинно забудованим. Тому, з цього питання надаємо наступні консультації.

Дуже поширеною є ситуація, коли у сільській місцевості люди живуть у будинках десятки років, але не мають жодних документів, які б підтверджували право власності на житло. Через ці обставини, у власників таких будинків виникає багато проблем, починаючи від укладення договорів з енергопостачальними компаніями, товариствами по газопостачанню, не кажучи вже про процедуру спадкування, дарування чи продаж такого будинку.

Важливо. Нерухомість, на яку не оформлене право власності – не являється майном людини, яка в ньому проживає і визнається самочинно збудованим. Тому, враховуючи докорінні зміни у законодавстві, які відбуваються сьогодні, рано чи пізно вас і вашу родину можуть з нього виселити.

Нормативно-правовими актами, які регулюють питання легалізації самочинного будівництва, є: Конституція України; Цивільний кодекс України; Земельний кодекс України; Кримінальний кодекс України; Кодекс України про адміністративні правопорушення; Закон України «Про основи містобудування»;  Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності»; Закон України «Про архітектурну діяльність»; Закон України «Про будівельні норми»; Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»; Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 461 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015); Порядок прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт (затверджений наказом Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.04.2015 р. № 79).

Для узаконення самочинного будівництва необхідно здійснити декілька етапів, а саме:

  1. Здійснення технічної інвентаризації будинку

Технічна інвентаризація це абсолютно не складна процедура, яка полягає у виїзді техніка (експерта) з інвентаризації до вашого домоволодіння і здійснення замірів всіх об’єктів нерухомості, як всередині так і ззовні, які знаходяться на вашому подвір’ї (будинок, комора, погріб, гараж, вигрібна яма). Такі техніки є, як в кожному бюро технічної інвентаризації (БТІ), так і в приватних організаціях, які займаються такими роботами.

Після виїзду техніка та здійснення замірів ви маєте отримати технічний паспорт, у якому буде зазначене ваше прізвище як замовника, будуть зроблені креслення вашої ділянки і усіх споруд на вашій ділянці.

Увага. Потрібно обов’язково перевірити, щоб на технічному паспорті була відмітка про технічне обстеження будинку. Термін здійснення інвентаризації та виготовлення технічного паспорту займе у вас не більше 10 днів.

  1. Реєстрація декларації про готовність будинку до експлуатації

        До Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області (далі Держбудінспекція) потрібно надати такий перелік документів:

  • документи про право власності на землю з  зазначенням цільового призначення землі;
  • технічний паспорт з проведеною інвентаризацією;
  • декларацію про готовність будинку до експлуатації (заповнити її вам можуть допомогти працівники Держбудінспекції).

Протягом 10-ти робочих днів, Держбудінспекція зареєструє подану вами декларацію і видасть вам її з відміткою про реєстрацію. З цього моменту ви офіційно повідомили органи державної влади про те, що ваша нерухомість існує і ви маєте на неї певні права.

Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області  – знаходиться за адресою: м. Чернівці, вул. Целана, 11.

  1. Державна реєстраційна служба речових прав на нерухоме майно

До державного реєстратора ви маєте подати заяву про реєстрацію права власності (за необхідності, з відповідними додатками – про це потрібно буде попередньо дізнатись у реєстратора). Разом із такою заявою вам необхідно буде подати реєстратору технічний паспорт на ваш будинок, зареєстровану декларацію, копію вашого паспорта. Інколи реєстратор може вимагати від вас документи на землю під вашим будинком. Строки такої реєстрації  14 днів.

Наголошуємо на тому, що здійснення процедури реєстрації права власності (отримання свідоцтва про право власності), а також отримання витягу про державну реєстрацію права власності в державному реєстрі буде платним.

Для отримання правової допомоги звертайтесь за адресою:   м. Кіцмань, вул. Незалежності, 83  або за тел.: 2-10-38. Крім того, можна зателефонувати через систему інтернет – спілкування «Скайп» набравши «Кіцманське бюро правової допомоги», або «[email protected]»  щоденно з 9.00 до 18.00 год. (крім вихідних та святкових днів).

Джерело: Відділ  «Кіцманське бюро правової  допомоги»             

Автомийка