Просимо вибачення за тимчасові незручності
Встановлення відеоспостереження

ПРО ПРАВА УЧАСНИКІВ АТО НА ГРОШОВУ ДОПОМОГУ РОЗМІРОМ 5650 ГРН

За отриманням безоплатних юридичних консультацій, роз’яснень та інформації до відділу «Кіцманське бюро правової допомоги» Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звертається чимало людей.

Питання, з якими звертаються громадяни, різноманітні: соціальне забезпечення, спадкування, сімейні, земельні, трудові, виконання судових рішень та ін.

Останнім часом досить актуальним є питання, що стосується права учасників АТО на грошову допомогу розміром 5 650 грн.

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (поточна редакція), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Проте, так було не завжди, і до внесення змін у цю статтю, розмір виплат був чітко визначеним та складав п’ять мінімальних пенсій за віком. Отже, якщо у травні 2016 року мінімальна пенсія за віком становила 1 130 грн, то учасникам бойових дій повинна була виплачуватись сума 5 650 грн. Однак цього не відбулося.

Стаття 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачає щорічну виплату до 5 травня учасникам бойових дій разової грошової допомоги у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Стаття 17-1 цього Закону встановлює, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, передбачених ст. ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи соціального захисту населення через відділення зв’язку або через установи банків: пенсіонерам – за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, – за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Разом із тим посилання в Законі на те, що грошова допомога виплачується у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України, а також на те, що при виплаті одноразової грошової допомоги необхідно керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 141 «Про розмір разової грошової допомоги», є невірним.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 зазначено, що Закон України «Про державний бюджет України» є основним фінансовим документом і через своє спеціальне призначення не повинен регулювати відносини у інших сферах суспільного життя. Окрім того, Законом України «Про державний бюджет» не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок призводить до скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. Також Конституція України не надає Закону України «Про державний бюджет» вищої юридичної сили, ніж сила інших Законів.

Отже, починаючи з 22 травня 2008 року відновлено дію частини 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25.12.1998 року, відповідно до якої розмір грошової допомоги учасникам бойових дій має становити п’ять мінімальних пенсій за віком.

Зазначене рішення Конституційного Суду України для судів загальної юрисдикції має преюдиціальне значення (звільнення від доказування обставин) при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, та є обов’язковим для виконання на території України і остаточним.

Норми Постанови Кабміну України від 02.03.2016 року № 141 «Про розмір разової грошової допомоги» звужують обсяг встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» прав та пільг учасників бойових дій, оскільки закони України мають вищу юридичну силу (як акти органу законодавчої влади), ніж акти Кабінету Міністрів України (як акти органу виконавчої влади).

Тож, виходячи з вищевикладеного, робимо висновок, що ця Постанова не може бути застосована при нарахуванні виплат щорічної одноразової грошової допомоги учасникам бойових дій згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги як учаснику бойових дій не може бути залежним від бюджетних асигнувань і потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України.

Тому у 2016 році кожен учасник бойових дій повинен був отримати не 920, а 5 650 гривень.

Для вирішення питань щодо отримання одноразової грошової допомоги, а також інших питань соціального захисту, учасники АТО мають право на адвоката за кошт держави. Для отримання правової допомоги звертайтесь за адресою: м. Кіцмань, вул. Незалежності, 83 або за тел.: 2-10-38. Крім того, можна зателефонувати через систему інтернет – спілкування «Скайп» набравши «Кіцманське бюро правової допомоги», або «[email protected]» щоденно з 9.00 до 18.00 год. (крім вихідних та святкових днів). Номер гарячої лінії, що працює цілодобово: 0-800-213-103.

Відділ «Кіцманське бюро правової допомоги»

Автомийка